Fotografia Adama Pietrasiewicza
Adam Pietrasiewicz
Widziane z pozycji siedzącej
czyli
co mam do powiedzenia na tematy bieżące i ponadczasowe.

E-book - historical fiction

Przejście do strony na której można kupić ebook Powroty

Co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi?

Pic na wodę, fotomontaż.

19 kwietnia 2019

Oficjalne zdjęcie czarnej dziury. Czarna, okrągła plama otoczona rozmytą, pomarańczową otoczką o różnych odcieniach, na czarnym tle

Warto mieć świadomość, że tzw. "pierwsze zdjęcie czarnej dziury" to dość kiepskiej jakości fotomontaż. Jeśli w tej chwili nie jesteśmy nawet w stanie uzyskać na Ziemi porządnych zdjęć obiektów w naszym Układzie Słonecznym, to o jakich zdjęciach obiektów w odległych galaktykach mamy rozmawiać? No bądźmy poważni!

Poniżej zdjęcie Plutona zrobione przez teleskop Hubble'a oraz pod nim dla porównania zdjęcie (skądinąd też retuszowane) Plutona wykonane przez sondę New Horizon, która przeleciała nad tym ciałem (Pluton oficjalnie nie jest już planetą).

Mało wyraźne, mocno spikselizowane zdjęcie planety w koroach brązu

Zdjęcie powierzchni planety ukazujące szczegóły powierzchni, zrobione z dużej wysokości

Warto mieć tego świadomość, podniecając się zapowiedziami i publikacjami niektórych "osiągnięć" naukowych.

Nie wolno zapominać o tym, że w środowisku naukowym trwa krwawa walka o granty i dotacje, i naukowcy muszą się wykazywać sukcesami jeśli nie mają szczęścia zajmować się poprawnopolitycznymi tematami, takimi jak na przykład "globalne ocieplenie". Sukcesy w dzisiejszym świecie, to najczęściej i głównie ogłoszenie czegoś w mediach, co przyciągnie uwagę. Jakość czy wiarygodność ogłoszenia jest zdecydowanie drugorzędna.

Tak więc zapewne co raz będą pojawiały się takie "naukowe wydarzenia", z których nie wynika dokładnie nic, które są wielkim picem na wodę, ale które są niezbędne, by w kolejnym roku konta naukowców zasiliły pieniądze publiczne.

Następny tekst


Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś było ciekawe albo wartościowe, kliknij na zieloną łapkę. Albo na tę drugą, jeśli nie. Takie kliknięcie zawsze jest przyjemne, bo oznacza, że to co piszę nie pozostawiło Cię obojętnym. Możesz również udostepnić ten tekst w serwisach społecznościowych, dzięki czemu inni też go zobaczą. możesz też zasubskrybować kanał RSS który będzie cię powiadamiał o nowych wpisach: uruchom subskrypcje kanału RSS

kliknij, jeśli tekst ci się spodobałkliknij, jeśli tekst ci się nie spodobał
Skomentuj

Pewne sprawy muszą być jasne - to jest MÓJ blog, więc to ja decyduję o tym, co się na tych stronach pojawi, a co nie. Tak więc gdyby ktoś chciał wypisywać tutaj rzeczy, których nie chcę tu widzieć (myślę głównie o jakichś wulgaryzmach, spamie itp), to je po prostu usunę. Takie jest moje zbójeckie prawo. (Merytorycznych, ale krytycznych wobec mojego tekstu uwag nie usuwam.)...aha, i jeszcze jedno - w komentarzach nie wolno umieszczać linków.

Autor

19-04-2019 13:41:20 z numeru IP: 79.185.112.250

Siadłem, i przeliczyłem. Gdyby zachować proporcje wielkości i odległości, to po ściągnięciu tej czarnej dziury na orbitę Plutona miałaby ona średnicę 500 metrów...